
Aleksander Polaczok, muzykolog, założyciel i dyrektor Muzeum Kultury Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz prezes Stowarzyszenia Polaków „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropiwnickim. Prawie całe swoje życie jest związany z muzyką. Ukończył szkołę muzyczną, po czym wybrał się na studia do Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. Piotra Czajkowskiego
„Matka marzyła, aby został muzykiem. W Moskwie studiowałem muzykologię. Wróciłem po studiach do swojego rodzinnego miasta, a tutaj było czym się zajmować, bo właśnie w latach 80. XX wieku otworzono Izbę Pamięci Karola Szymanowskiego. Będąc muzykologiem i Polakiem miałem tu coś do zrobienia”
Po powrocie do Kropiwnickiego zaczął prowadzić aktywną działalność, mając świadomość swojego polskiego pochodzenia i dbając o polskie ślady na tych terenach. Był współzałożycielem Muzeum Kultury Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, które wyłoniło się z powstałej w 1985 roku Izby Pamięci Karola Szymanowskiego.
„Kiedy byłem małym dzieckiem, w Kropiwnickim zawiesili tablicę pamiątkową na domu, który należał rodzinie Szymanowskich. Jak wróciłem z Konserwatorium, okazało się, że dom praktycznie upada. Trzeba było jego ratować. Powstał pomysł, żeby przekształcić Izbę w Muzeum, żeby uratować i odbudować ten budynek”
Obecnie w Muzeum mieści się oryginalny autentyczny portret Karola Szymanowskiego, autograf wybitnego kompozytora, ale też dużo materiałów o jego krewnych. Ważnym elementem działalności Muzeum jest organizacja Festiwali Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Kropiwnickim oraz międzynarodowych konferencji naukowych.
„Te festiwale corocznie przyciągają tutaj artystów z innych krajów, przede wszystkim z Polski. Robimy kilka koncertów kameralnych, podczas których grana jest muzyka Karola Szymanowskiego oraz inna polska muzyka. Druga strona naszej działalności to wystawy. Wydaliśmy też monografię o rodzinach Szymanowskich, Blumenfeldów i Neuhausów „Muzyczne rodziny na styku kultur”
Z kolei Stowarzyszenie Polaków „Polonia” im. Karola Szymanowskiego powstało w 1997 roku. Wówczas organizacja skupiała około 100 osób, w tym dość dużo muzyków, wśród których się znalazł Aleksander Polaczok. Dopiero później został prezesem Stowarzyszenia, które prowadzi działalność kulturową, edukacyjną oraz integruje polską społeczność Kropiwnickiego.
„W 2002 roku wybrano mnie na prezesa. Za te lata otworzyliśmy przy Stowarzyszeniu Polską Sobotnią Szkołę, wspieramy również osoby starsze, członków naszej organizacji. Robimy imprezy okolicznościowe, spotkania opłatkowe, spotkania wielkanocne, Tłusty Czwartek. Obchodzimy święta narodowe, Dzień Konstytucji 3 Maja, Dzień Niepodległości”
Obecnie do Stowarzyszenia „Polonia” należy około 300 osób polskiego pochodzenia. Biorą udział w wydarzeniach, spotykają się ze sobą, poprzez co kultywują polskość na tych terenach. Dla miejscowej społeczności polskiej postać Karola Szymanowskiego jest szczególnie ważna, gdyż jest związany z tymi terenami. Mieszkał tu i prowadził działalność.
„Budynek Szymanowskich był ośrodkiem spotkań miejscowej Polonii. Szymanowscy organizowywali spektakle, koncerty. Siostry Karola Szymanowskiego śpiewały w kościele, a jego brat próbował siebie również jako kompozytor. Ich rodzina była jednym z najpotężniejszych centrów polskości. Odgrywał nieformalną rolę domu polskiego”
Na co dzień nasz Współrozmówca łączy działalność w Muzeum i Stowarzyszeniu „Polonia”, pracując nad tworzeniem kolejnych wydarzeń oraz inicjatyw. Dla niego ważna jest praca na rzecz lokalnej społeczności i swojego rodzinnego miasta oraz realizacja swoich kompetencji i zamiłowań muzycznych. Łącząc te wszystkie elementy, udaje się mu prowadzić skuteczną działalność w Kropiwnickim.