Piotr Ciarkowski, polski przedsiębiorca od lat zamieszkujący Ukrainę. Przyjechał tutaj w 1987 roku w ramach wymiany studenckiej. Liczył na jeden semestr, a pozostał na Ukrainie do dziś. Po studiach razem z kolegami z Polski zajął się działalnością biznesową, w tym organizacją firmy. W 1994 roku ze wspólnikiem założył firmę Bikor, która specjalizuje się między innymi w projektowaniu, budowie i rekonstrukcji obiektów przemysłowych oraz ich ochronie antykorozyjnej
„Te początki były niezmiernie ciekawe. Na pewno było to ogromne wyzwanie, żeby się tutaj odnaleźć. Niewątpliwie pomogło mi to, że skończyłem tutaj studia i miałem pewne kontakty. Umiałem już jakoś w tych środowiskach się poruszać. Początki były niezwykle trudne dlatego, że to były lata 90., lata z pewną przestępczością. Mieliśmy problemy również tego typu, ale wytrwaliśmy, firmę obroniliśmy i na dzień dzisiejszy jesteśmy jednym z liderów w tej branży”
Od lat nasz Współrozmówca jest zaangażowany również w działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, najpierw jako członek Zarządu, a obecnie jako prezes. Stowarzyszenie skupia się na integracji polskiego środowiska biznesowego na Ukrainie, w tym na organizacji różnych szkoleń i wspólnych imprez. Poza tym wspiera inwestorów, którzy dopiero chcą wejść na rynek ukraiński.
„Biznes nie traktuje siebie tutaj jako konkurentów, z którymi trzeba walczyć, a wręcz przeciwnie. Jesteśmy w stanie cieszyć się ze swoich sukcesów, być razem, a jeśli ktoś ma kłopoty – pomagać sobie. Jedną z głównych funkcji Stowarzyszenia przed dwudziestoma kilkoma laty, była funkcja bezpieczeństwa. Razem jest bezpieczniej, razem można więcej i razem tworzymy pewną społeczność, która jest lepiej postrzegana, lepiej widoczna i ma dużo większe znaczenie”
Poza działalnością biznesową Piotr Ciarkowski także angażuje się społecznie. Jest współzałożycielem Fundacji Dobry Brat, której jednym z zadań jest leczenie i rekonwalescencja rannych ukraińskich żołnierzy, walczących o integralność terytorialną Ukrainy.
„Fundacja powstała w 2014 roku w odpowiedzi na te wyzwanie, które wówczas zaczęły istnieć na tle konfliktu na Wschodzie. Pojawiło się bardzo dużo osób rannych, które wymagały pomocy. W ciągu tych lat udało nam się sfinalizować wyjazd na leczenie do Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego „Dobry Brat” w Osieku około 300 żołnierzy, którzy byli rehabilitowani przed polskich specjalistów”
Wiele inicjatyw instytucji, z którymi jest związany nasz Współrozmówca są skierowane do Polaków i osób polskiego pochodzenia na Ukrainie. Również tworzone są upamiętnienia ważnych pod kątem historii miejsc czy osób, związanych z Polską. Między innymi w ramach swojej działalności społecznej Piotr Ciarkowski zainicjował powstanie muralu Jana Pawła II w Kijowie.
„Polacy od dawna stanowią istotną grupę, która wpływa na wydarzenia w Kijowie, na rozwój miasta. Inicjatywą, o której warto wspomnieć, która, mam nadzieję, pozostanie już na zawsze w pamięci środowiska i w pamięci Kijowa jest doprowadzenie do zmian ulic. W ramach dekomunizacji udało nam się doprowadzić do powstania ulicy Jana Pawła II, Wilhelma Kotarbińskiego, Janusza Korczaka, rodziny Dzikowskich. No i niewątpliwą zasługą jest usunięcie z przestrzeni Kijowa ulicy Wandy Wasilewskiej”
Każdy człowiek poza pracą i aktywnością społeczną ma swoje zainteresowania i pasje. Nie jest wyjątkiem również przedsiębiorca Piotr Ciarkowski. Żeby skutecznie łączyć wszystkie elementy swojej działalności podąża również za rzeczami, które pozwalają odpocząć, mimo braku czasu wolnego. Między innymi jest zaangażowany w działania sportowe, związane z wszelkiego rodzaju rajdami poza drogami na specjalnym sprzęcie. Są też inne rzeczy, które motywują Piotra Ciarkowskiego.
„Myślę, że każdy z nas, który tutaj działa i osiągnął już jakiś status, sukcesy chciałby też zostawić po sobie taki kawałek, który pozostanie dla pokoleń, będzie śladem po naszej działalności, żeby to się nie sprowadzało tylko do działań biznesowych, a właśnie działań społecznych, upamiętnień. Jest to pewien dług, który powinniśmy oddać Ojczyźnie i w jakiś sposób docenić działania tych, którzy byli przed nami”
Budowanie pozytywnego wizerunku Polski na Ukrainie i inych miejscach na świecie jest zadaniem i odpowiedzialnością wielu Rodaków, mieszkających w poszczególnych krajach. Służy wzmacnianiu dobrych partnerskich relacji między mieszkańcami państw, a co za tym idzie, między państwami. Z tą misją bardzo dobrze sobie radzi nasz Współrozmówca. Rozmawiając z takimi ludźmi jak Piotr Ciarkowski przychodzi świadomość, że relacje polsko-ukraińskie mogą się rozwijać i mieć dobrze.