SEV OZDOWSKI

Profesor Ozdowski jest pracownikiem naukowym, obrońcą praw człowieka i byłym wyższym urzędnikiem państwowym. Najbardziej znany jest z dochodzenia przeprowadzonego w sprawie problemów doświadczanych przez dzieci w ośrodkach detencji dla imigrantów. Jego raport, opublikowany w Parlamencie Federalnym w 2004 roku, wpłynął na opinię publiczną i zmusił rząd federalny do zwolnienia dzieci i ich rodzin z obozów detencji.   

Swe życie i karierę zawodową przeznaczył walce o sprawiedliwość społeczną.  Wspieranie praw człowieka i demokracji doprowadziło do jego dwukrotnego aresztowania w Polsce. Po przybyciu do Australii w 1975 roku, Seweryn awansował na stanowisko Komisarza ds. Praw Człowieka i Komisarza ds. Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych, które sprawował w latach 2000-2005. Oprócz tego, reprezentował Australię w Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas prac nad konwencją dotyczącą ochrony praw osób niepełnosprawnych. Ze swojej nowej ojczyzny wspierał także polski ruch „Solidarność”.  

W latach 1987-1996, jako pracownik Biura ds. Wielokulturowości w Departamencie Premiera i Gabinetu w Kanberze, przyczynił się do powstania szeregu nowych polityk i programów promujących wielokulturowość. Seweryn, między innymi, kierował badaniami przy produkcji przełomowych dokumentów „National Agenda for a Multicultural Australia”, „Access and Equity Strategy” i „2001.A report from Australia” oraz nad założeniem Australian Institute of Multicultural Affairs i Australia-Indonesia Institute.

Na stanowisku Dyrektora Generalnego South Australian Office of Multicultural and International Affairs w latach 1996-2000, stworzył wiele nowych programów, w tym jeden dotyczący migracji regionalnej. Później, jako pracownik uniwersytecki, zorganizował trzy narodowe konferencje na temat spójności społecznej i dziewięć międzynarodowych konferencji o prawach człowieka. Ponad to, jest on osoba najdłużej piastująca stanowisko przewodniczącego Australian Multicultural Council (2014-21).  

„Wybrałem Australię poszukując możliwości i szans na nowe życie w demokratycznym kraju. Pragnąłem wykorzystać swoje umiejętności i zapał, by jako obywatel Australii w pełni zaangażować się w jej życie, jednocześnie nie zapominając o swoim polskim pochodzeniu. Jestem dumny ze swojego wkładu w pogłębianie swobód obywatelskich w wielokulturowej Australii i w sukcesy ruchu „Solidarność” w latach 80. Mam nadzieję, że przyczyniłem się do stworzenia lepszego świata.”

Osiągnięcia:

  • Założyciel i koordynator serii corocznych międzynarodowych Konferencji o Nauczaniu o Prawach Człowieka (od 2010-obecnie).
  • Komisarz ds. Praw Człowieka oraz Komisarz ds. Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych (2000-2005).
  • Reprezentowanie Australii w Organizacji Narodów Zjednoczonych i praca przy konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. 
  • Praca w federalnych ministerstwach: Prime Minister and Cabinet, Attorney-General’s  i  Foreign Affairs and Trade w Kanberze (1980-1996) nad prawem i instytucjami dotyczącymi wielokulturowości i praw człowieka w Australii.   
  • Autor przełomowego raportu: “National Inquiry into Children in Immigration Detention: A Last Resort?” (2004), który zapoczątkował narodową debatę o australijskiej polityce imigracyjnej i doprowadził do zmiany polityki i praktyki rządu wobec uchodźców. 
  • Co-autor raportu w sprawie działania służby zdrowia psychicznego: „Not for Service. Experiences of injustice and despair in mental health care in Australia.”, które spowodowało zmiany i zwiększenie budżetu dla większości służb zdrowia psychicznego w Australii.  (2005)  
  • Dyrektor Generalny Office of Multicultural and International Affairs w Południowej Australii (1996-2000)
  • Najdłużej sprawowane stanowisko przewodniczącego Australian Multicultural Council (od 2014–obecnie)
  • Główny lobbysta w Australii na rzecz polskiej niepodległości i demokracji (1979-1990)
  • Założyciel Komitetu Łączenia Polskich Rodzin (Polish Families Reunion Committee) w 1980 roku
  • Prowadzenie Help Poland Live Appeal (ACT), Związku Wolnych Polaków (The Association of Free Poles in ACT), Vice-Prezydent Stowarzyszenia Byłych Kombatantów Polskich, Kolo 5 w ACT (Polish Ex-Servicemen Association Branch 5 in ACT) i wiele innych. 
  • Prezydent, Australian Council for Human Rights Education (2006-2018)

Nagrody:

  • Uhonorowany odznaczeniem Medal of the Order of Australia (1995) za swą służbę dla polskiej społeczności i wspieranie relacji australijsko-polskich 
  • Uhonorowany odznaczeniem Member of the Order of Australia (2016) za poświęcenie prawom człowieka i edukacji  
  • Uhonorowany odznaczeniem Solidarity Medal (2006), będącym wyrazem uznania za wybitny wkład w ruch na rzecz praw człowieka w Polsce 
  • Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej przez Prezydenta Polski (2005)
  • Stypendium Harkness Fellowship (1984-1986), które umożliwiło mu studiowanie na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Georgetown i Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley na kierunkach relacji rasowych, prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka i administracji publicznej 
  • Nagroda Friends of Falun Gong Human Rights Award, Waszyngton, USA (2021)
  • Tytuł Doctor of Social Science Honoris Causa, RMIT University, Melbourne (2004)
  • Nagroda Rotary International Paul Harris Medal za prace dla praw człowieka (2014)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll Up